Jak grilovat v horkovzdušné troubě?

Grilování je oblíbený způsob přípravy pokrmů. Když skončí sezóna a je potřeba uklidit gril venkovní, rozhodně se nemusíte lahůdek vzdávat. Grilovat se dá i v horkovzdušné troubě. Jak?

Na co si dát pozor než začnete

V první řadě je vhodnější používat horkovzdušnou troubu. V klasické troubě s grilem sice grilovat lze, ostatně je k tomu také určena, počítat ale musíte s tím, že zejména při grilování masa bude grilovaný pokrm značně prskat a vás čeká velmi náročné čištění.

Postupovat byste měli v souladu s návodem, který máte ke svému spotřebiči. Záleží samozřejmě i na druhu připravovaného pokrmu, u masa je zásadní během grilování kontrolovat, aby bylo měkké. Pokud ponecháte maso v troubě příliš dlouho, bude tuhé. Napomoct mu k tomu, aby bylo šťavnaté a mělo křupavou kůrku, můžete tím, že během grilování jej budete potírat marinádou, případně i čistým olejem. Podobně jako to znáte z klasického „venkovního“ grilování.

Obecné zásady pro správné grilování

Platí některé obecné zásady. Grilování v horkovzdušné troubě je ve své podstatě založeno na cirkulaci horkého vzduchu. O to se stará ventilátor v zadní stěně trouby. Hlavním přínosem oběhu horkého vzduchu je zrychlení ohřevu. Zadní kruhové těleso, které je zabudované kolem turbíny ventilátoru, zabezpečuje tzv. horkovzdušný ohřev. Ten dovoluje pečení ve více úrovních najednou a právě od něj získaly tyto trouby svoje pojmenování. Pokročilejší modely navíc bývají vybaveny otočným rožněm, který zajišťuje stejnoměrné grilování každého kusu.

Griluje se při nižších teplotách, proto se doporučuje nechat každou potravinu projít tepelnou úpravou po dobu alespoň 30 minut. Grilovat tímto způsobem můžete i maso v podobě větších kusů, klidně i drůbež vcelku. V horkovzdušné troubě připravíte bez problémů dokonce i ryby. Výhodou zůstává zachování výraznějšího aroma oproti masu upečenému v běžné troubě.

Jak konkrétně postupovat

Například kuřecí maso je vhodné nejprve na 180 °C zprudka péct. V troubě jej ponechte asi půl hodiny. Následně teplotu snížíte na 150 °C a grilujete přibližně hodinu a půl. Horkovzdušná trouba se ale nehodí jen pro přípravu masa. Obdobně se dá upravovat také oblíbený hermelín. Ten byste v troubě měli ponechat opět alespoň 30 minut. Teplotu nastavte na 190 °C. Pozor, sýry vždy pečeme na pečícím papíru, aby nevytekly.

Pokud nemáte po ruce zrovna návod, horkovzduch nastavíte přímo na vaší troubě, hledejte správný piktogram. Zpravidla to bude ten, který symbolizuje výše popsanou technologii horkovzduchu, tedy malá značka ventilátoru či vrtulky. Jakmile si nastavíte tuto úpravu, zvolte správnou teplotu. Máte-li zkušenosti s klasickým pečením, pak si pamatujte obecnou zásadu, že pro horkovzduch byste měli volit teploty o cca 20 až 40 °C nižší.

Jaké má grilování v troubě výhody

Jinak se proces přípravy v podstatě neliší svým průběhem od klasického pečení. Nemusíte se tudíž třeba bát nadměrného zápachu z pečení, který by se linul po po kuchyni. Nedochází tady k výraznému přepalování.

Při grilování masa stejně tak nejsme vystaveni odkapávání tuku do dřevěného uhlí. Pokud se tento tuk začne rozkládat, mění se v karcinogeny, které společně se spalinami „putují“ nazpět na maso a kontaminují ho.

Tip na závěr: V současné době jsou funkcí horkovzduchu vybaveny kromě klasických sporáků již také i některé mikrovlnné trouby. Horkovzduch u nich funguje obdobně jako u trouby klasické a lze ho bez problémů použít i právě na grilování. Stačí se držet výše popsaného návodu. Samozřejmě jsou zde limity velikostní, pakliže budete trvat na grilování kuřete vcelku, musíte si koupit dostatečně velkou mikrovlnku. Dbejte také na to, že v menší troubě bude pokrm dříve hotový. Fakt, že se prostor uvnitř vyhřeje dříve, ovšem také znamená úsporu elektřiny.

holanova.d