GRILOVÁNÍ - co je zapalovací komínek?

Zapalovací komín si nejspíš budete kupovat jako lidé kteří znají zapalování grilů na uhlí pomocí dřevěných třísek, tekutých, pevných zapalovačů nebo suchých klacíků. Taková práce ale jistě nikoho nebaví neboť zabere hodně času a občas také potrápí nervy. Pro omezení těchto chvil byl vynalezen právě zapalovací komín. Poslouží vám ať už jste milovníci grilování, nebo svůj rožeň vytáhnete jen občas.

Je to vlastně komín s pevnou (většinou kovovou) konstrukcí, jehož úkolem je rovnoměrně a bez potíží rozpálit brikety nebo uhlí. Také těm kteří takový gril kupují by neměl chybět v základní výbavě. Zapalovací komín samozřejmě není určen na samozápalné plynové nebo elektrické grily, ale na klasické zahradní bez přísunu energie a plně závislé na ohni.

Parametry a materiály podpalovačů

  • Výška - Výška se pohybuje se od 30-ti cm do 50-ti cm.
  • Průměr - Jelikož jsou zapalovací komínky často kulaté udávám zde průměr který se u nejmenších pohybuje kolem 20-ti cm, u největších kolem 45-ti cm.
  • Hmotnost - U hmotnosti záleží na materiálu, pokud jde o kovový komínek (nejčastější) pohybuje se hmotnost kolem 0.5 - 1 kg.
  • Materiál - Materiál zapalovacích komínů je základní ocel a její přídavky (často plech), dále pak nylon, a směsi dalších kovů.
  • Cena - U tohoto výrobku je cena velmi různá. Klasický plechový komínek se dá sehnat za 300, středně drahé komíny seženete kolem 500 Kč. Existuje mnoho různých sad komínů a také rozměrů, cena větších a praktičtějších komínů může stát 700 Kč - 1000 Kč.

Používání

Začneme tím že do komínku přiložíme uhlí nebo brikety tak aby byl zaplněný zhruba z půlky, můžeme přidat nějaký přírodní a šetrný pevný podpalovač, přidávat ho nemusíme ale přidáním docílíme lepšího hoření. poté zapálíme (mělo by to jít rychleji než normálně), čekáme asi 20 minut dokud se uhlí pořádně nerozhoří. Po několika minutách uhlí vysypeme do grilu kde je připravený podpalovač. Celou dobu je nutné ohni přihlížet než se v grilu pořádně rozhoří, poté můžeme přiložit podle vlastního gusta a začít vesele grilovat.

Brikety nebo uhlí?

  • Brikety - Hůře se zapalují ale zato déle hoří a drží teplotu, takže při dlouhém grilování jsou nejspíše lepší volbou. U dlouhého grilování s briketami také nemusíte stále udržovat oheň, stačí vám jen rozpálené žhavé které je na přihřívání a mírné grilování dostatečné. 
  • Uhlí - Uhlíky se lépe zapalují a hoří intenzivněji, zato méně dlouho. Jsou vhodné na jednorázové opečení jídla. U uhlí platí stejné pravidlo jako u briket, nepotřebujete-li silný žár, bohatě vám stačí rozpálené uhlíky.
  • Oboje - Je zde také možnost smíchání briket a uhlí ve které vám nikdo bránit nebude, ale radím vyzkoušet prvně jedno a pak druhé, třeba vám něco bude chutnat lépe opečené uhlím, něco brikety.

Tadeáš Bartoň