Bylinky

Bylinky přináší potěchu pro oko i výborné léčivé vlastnosti či poslouží jako čerstvé a nádherně aromatické koření. Příznivou zprávou je také fakt, že pěstování bylinek není nic náročného, protože nejde o tolik šlechtěné druhy a většina z nich představuje víceméně původní planou formu. I tady však najdete nejrůznější odrůdy, jako jsou například červenolisté bazalky, okrasné levandule a podobně. Mnoho druhů se hodí pro volbou výsadbu do záhonu a stejně tak si můžete vytvořit vlastní bylinkovou zahrádku na parapetu okna v bytě či na balkonu. Stačí pouze dodržet nároky konkrétního druhu a těšit se můžete z bohaté úrody lístků či květů.

Vlastní vypěstované bylinky se hodí k čerstvému zpracování do pokrmů, k výrobě mastí krémů, odvarů a čajů. Snadno je také uchováte na horší časy usušením na přímém slunci nebo v sušičce. Některé bylinky, jako jsou saturejka, libeček, estragon, majoránka, oregano, šalvěj, máta, uchováte také zmražením.

  • Bylinky na slunné a sušší stanoviště: yzop lékařský, levandule, mateřídouška, tymián, pažitka, šalvěj, meduňka, měsíček lékařský, ostropestřec, máta
  • Bylinky, co snáší vlhko a stín: andělika, kerblík, bez černý, řimbaba, meduňka, libeček, petržel, šťovík, vratič
  • Vhodné k pěstování na okně: bazalka, majoránka, tymián, meduňka, koriandr, pažitka, máta
  • Zpracování bylinek: pro čerstvé využití, k sušení, na přípravu čajů, jako koření
  • Náročnost pěstování: většina bylinek jsou plané druhy s malými nároky na speciální hnojení

Jaké kořenící směsi pro grilované sýry?

Každý grilovaný sýr chutná trochu jinak a připravit opravdu vynikající je takřka úkolem hodným pro alchymistu. Významnou složku přitom představují kořenicí směsi, které mají různé složení. Na následujících řádcích se můžete seznámit s některými kořenicími směsmi, jež vám ostudu rozhodně neudělají! Rozhodně je přitom jen nemusíte kupovat v obchodech.

Bylinky na grilování

Ať už si delší dobu říkáte, že vašemu jídlu chybí něco, co by ho dělalo výjimečným, nebo jen chcete zkusit něco nového, možná jsou tím správným řešením bylinky. Nejen, že pokrmu dodají skvělou chuť i aroma, ale také nám pomohou cítit se dobře.