Jak grilovat rybu?

Každý správný milovník grilování se jistě nemůže dočkat léta, kdy opráší zahradní nábytek, vytáhne gril a začne připravovat jednu pochoutku za druhou. Pokud vás již nudí tradiční steak připravený na všechny způsoby a v horkých letních večer byste si dali raději něco lehčího, ideální variantou pro vás může být ryba. Jak správně rybu grilovat a jaký druh se pro tuto přípravu hodí nejlépe?

Jestliže zkoušíte grilovat rybu poprvé, jistě vás bude zajímat, který druh se hodí nejvíce, jaké koření použít a jak dlouho grilovat, aby vše bylo jazyku lahodící.

Maso pouze čerstvé

Pro grilování je důležité vybírat si rybu čerstvou, bez takzvaného rybího zápachu. Někdy je ale obtížné rozpoznat, jak dlouho již ryba leží na pultech. Proto byste měli vybírat rybu pokrytou slizem, s lesklým a vypouklým okem, s načervenalými žábry. Filety z takovéto čerstvé ryby mají krásně pevné maso.

Losos na grilu

CC: Fulvio

Prodej ryb

CC: Paelmer

Mořské i sladkovodní

Mořské druhy, jako je losos nebo tuňák, patří k velice oblíbeným a nejčastěji upravovaným surovinám na grilu. Ideální jsou zejména ryby s jemným masem a menším množstvím kostí. Ze sladkovodních ryb je výborným zástupcem pstruh, candát, ale i kapr.

Jaké použít koření?

K přípravě skvělé grilované ryby nepotřebujeme používat žádná speciální koření. Základem je pouze sůl a bylinky.

Sůl – je potřeba mít na mysli, že při přípravě rybího pokrmu není potřeba se solí šetřit. Ideální je sůl hrubozrnná

Bylinky – i v případě bylinek se vyplatí používat ty čerstvé, ideálně natrhané z vlastní zahrádky. V kombinaci s rybí chutí báječně ladí tymián, petrželka, bazalka, koriandr.

Příprava a grilování

  • Připravíme si marinádu, jejímž základem je olej, máslo, citronová nebo limetková šťáva, sůl a bylinky.
  • Rybu nebo filet marinádou důkladně potřeme
  • Vložíme na gril – filety grilujeme asi 7 minut, menší ryby asi 15 minut a větší kusy zhruba půl hodiny.

KatkaD