Jak vybrat dřevěné uhlí na grilování?

Jaká je v posledních letech nejoblíbenější činnost Čechů o víkendech? Je to grilování! Aby se ale taková grilovačka opravdu povedla, je třeba věnovat pozornost i zdánlivým maličkostem. Pokud si chcete pochutnat na šťavnatém masíčku, nepodceňte již výběr dřevěného uhlí! To se zpravidla prodává ve dvou druzích.

Tvarované brikety

Uhlí koupíte ve tvarovaných briketách, jejichž předností je, že hoří rovnoměrněji. Někdy však může dojít k tomu, že obsahují pojiva, jež působí na kvalitu hoření. Mínusem je také skutečnost, že jejich součástí bývají ropné produkty, takže oheň sice lehce zapálíte, ale maso na něm připravené rozhodně nebude patřit mezi nejzdravější. Také jeho chuť může být výpary ovlivněna.

Hořící brikety

CC: Stones

Přírodní kousky dřevěného uhlí

Zkušení praktici dávají při grilování přednost přírodním kouskům dřevěného uhlím. Ty se produkují částečným spálením dřeva za vysoké teploty. Díky tomuto procesu dojde k odpaření vody, plynu a dehtu a k prodeji zůstane jen uhlíkové dřevěné uhlí. Předností přírodních kousků uhlí je fakt, že nevydávají vedlejší pachy a současně při hoření hřejí lépe než brikety.

Rozžhavené dřevěné uhlí

CC: DoYun

Domácí výroba dřevěného uhlí

Šikovní kutilové si mohou dřevěné uhlí pro domácí grilování vyrobit několika způsoby i sami doma!

Karbonizér v plechovce

Jedním je karbonizér v plechovce, kdy potřebujete dřevo, topeniště a plechovku. Tu na pěti až deseti místech proděravíte. Naskládají se do ní hranolky dřeva, uzavře se a dá do rozpáleného topeniště. Díky suché destilaci máte za 15-30 minut domácí dřevěné uhlí! Pro výrobu se doporučuje tvrdé dřevo z listnatých stromů.

Polití žhavých uhlíků vodou

Menší množství dřevěného uhlí lze „vytěžit“ také ze zbytků ohniště, hlavně když žhavé uhlíky polijete vodou. Směs z ohniště můžete rovněž vysypat do vody a kousky dřevěného uhlí vyplavou samy na povrch. Stačí je jen proprat a usušit!

MichaelaVŠtítky: Grilovací uhlí