Jaký gril na balkon?

Grilování má svou nezaměnitelnou atmosféru. Na klasickém grilu k ní patří i kouř, takže je pak potřeba ho umístit na volné prostranství. To ale neznamená, že na balkoně například panelákového bytu je potřeba se grilování zcela vzdát.

Grilování na balkoně se nemusíte vzdát

Grilování na otevřeném ohni rozhodně s ohledem na vaše okolí dobrým nápadem není. Byť nejde o činnost přímo zapovězenou zákonem z hlediska rizika požáru, může být pro vaše sousedy značně obtěžující. Existují ale i jiné možnosti. Tou první je gril elektrický. V první řadě se ujistěte, že ten váš je vhodný pro použití venku. Jinak by mohl být i výrazně nebezpečný, pokud by se do něj za deště dostala voda.

K tomuto účelu můžete stejně tak dobře použít i gril plynový. Nevýhodou je, že si na ně budete muset připravit o něco vyšší částku. Na druhou stranu se ovšem daleko rychleji rozpálí na žádanou teplotu. Teplota se navíc, stejně jako u grilu elektrického, dá snadno regulovat. Proto vám nehrozí, že se maso navenek spálí, ale u kostí nedodělá.

Případně kontaktní elektrický gril:

Kontaktní grilování

CC: bykst

Jen si musíte umět správně vybrat

Důležitým atributem plynového grilu je počethořáků. Pro běžnou rodinu vám budou stačit zhruba dva s výkonem zhruba 7 až 10 kW. Na trhu jsou ale i větší grily s až pěti hořáky. Od použitého materiálu se pak odvíjí i jeho životnost. U plechového hořáku můžete očekávat přibližně pět let, litinový už zvládne zhruba dvojnásobnou dobu provozu. Abyste plynový gril mohli zprovoznit, musíte samozřejmě vždy mít po ruce plynovou bombu. U elektrického grilu platí obdobné omezení, ten je zase nutné postavit tam, kde bude poblíž zásuvka.

Rošt grilu by měl být ideálně vyrobený z nerezu anebo litiny. Jde o nejdůležitější součást grilu, rozhodně byste jí proto měli věnovat dostatek pozornosti. Navíc musí disponovat adekvátní velikostí. Pro představu se jako optimální pro čtyři osoby uvádí rozměr 1 500 cm².

Fakt, že nebudete nikoho obtěžovat ani tehdy, nemáte-li k dispozici vlastní zahradu, není jediným pozitivem. Nespornou výhodou kromě absence kouře je u plynového i elektrického grilu také velmi jednoduchá údržba.

holanova.dŠtítky: Druhy grilů